Konto indywidualne czy wspólne – co lepsze?

konto dla dwojgaRozpoczęcie wspólnego życia w ramach małżeństwa wiąże się z koniecznością rozpoczęcia prowadzenia wspólnego życia również w ramach finansów. W związku z tym wielu małżonków zastanawia się nad tym czy zdecydować się na wspólne konto czy też dalej prowadzić osobne konta. Oba rozwiązania mają swoje zalety i wady, a to które wybiorą małżonkowie zależy tylko od nich.

Jakie zalety ma konto wspólne?

Jeśli chodzi o jedno wspólne konto bez wątpienia zaletą takiego rozwiązania będzie obniżenie kosztów związanych z opłatami, które pojawiają się przy rachunkach bankowych. Jednocześnie takie wspólne konto będzie bez wątpienia rozwiązaniem, które pozwoli lepiej zadbać o finanse domowe i ich kontrole. Poprzez wspólne konto można sobie zagwarantować dostęp do poszczególnych transakcji i lepszą ich analizę w ramach całego posiadanego budżetu. Gdy chodzi o założenie konta wspólnego nie sprawia ono żadnego kłopotu. Założenie możliwe jest zarówno w siedzibach banków jak i też przez formularze internetowe. Można również zdecydować się na przekształcenie jedno z posiadanych przez małżonków kont w ramach udostępnienia dostępu do konta również drugiemu małżonkowi. Dzięki temu ograniczy się ilość formalności, które należy zrealizować a także nadal będziemy funkcjonować w ramach wcześniej posiadanego konta co jest opcją praktyczną i wygodną.

Wady konta wspólnego

Wspólne konto bankowe to jednak nie tylko zalety. Jednocześnie w tym względzie można wyróżnić pewne wady, które przede wszystkim związane są z konsekwencjami, które pojawiają się w momencie, gdy nieracjonalnie dysponowało się budżetem. I tak bardzo ważną kwestią jest to, by w ramach wspólnego konta bankowego pamiętać o wspólnej odpowiedzialności za blokowane karty czy zaciągane kredytu. Jednocześnie wspólne konto uniemożliwia swobodne dysponowane środkami, gdy chce się zrealizować nieplanowaną wcześniej płatność czy też niespodziankę dla drugiej osoby.

Można również zdecydować się na ofertę w ramach której łączy się kwestie kont.

W takim przypadku małżeństwo może posiadać konta w ofercie 2+1, które pozwalają na to, by jednocześnie posiadać indywidualne konto i drugie wspólne, na którym pojawiają się środki na własne wydatki.

Małżeństwa mają więc szerokie możliwości wyboru w ramach produktów bankowych. Spośród nich każdy może znaleźć coś odpowiedniego dla siebie i tak zaplanować wydatkami małżeńskimi, by oboje byli zadowoleni.