Przelew przez internet – jak długo idzie?

przelew_wykresPrzelew bankowy jest obecnie najbardziej popularną formą realizacji płatności. W związku z tym na całym świecie z przelewu korzystają miliony osób. Szczególnie internetowa bankowość sprawiła, że realizacja takich przelewów jest wygodniejsza a co za tym idzie więcej osób chętnie sięga po taką formę płatności. Taki rozwój przelewów wykonywanych osobiście przez bankowość internetową sprawia, że warto zainteresować się tym skąd wynika różnica w realizacji poszczególnych przelewów.

Od czego zależy czas przelewu internetowego?

Można wyróżnić kilka podstawowych kwestii, które decydują o tym jak długo przelew przez internet idzie. Przede wszystkim w zależności od tego czy będzie to przelew zewnętrzny czy wewnętrzny będzie różny czas transferu.

Gdy dokonujemy przelewu przez internet do tego samego banku, w którym posiadamy konto możemy liczyć na transfer w czasie rzeczywistym i to niezależnie od tego czy chodzi o dzień roboczy czy dzień wolny od pracy.

Występujące niekiedy dłuższe okresy realizacji mogą być spowodowane jedynie kwestiami związanymi z przerwami technicznymi, które pojawiają się w bankach.

Jak długo idzie przelew przez internet?

Dużo bardziej skomplikowana będzie kwestia internetowych przelewów zewnętrznych, których realizacja związana jest z koniecznością przekazania pieniędzy między różnymi systemami rozliczeniowymi. W związku z tym tutaj znaczenie ma to, czy przelew będzie dokonany w momencie, gdy będzie dzień roboczy czy też w dniach wolnych od pracy. W zasadzie przelewy międzybankowe realizowane są jedynie w ramach dni roboczych. W grę dodatkowo wchodzą również specjalne sesje wychodzące i wchodzące do banku w tzw. systemie ELIXIR. Zazwyczaj w każdym banku to 3 sesje dziennie. Gdy zleci się przelew przed sesją wychodzącą w ramach jej realizacji zaksięgowane zostanie wyjście pieniędzy. Następnie przy sesji wchodzącej w drugim banku pieniądze zostaną zaksięgowane na koncie docelowym. Dlatego w przypadku przelewów międzybankowych czas pojawienia się pieniędzy na koncie docelowym jest związany z czasem sesji, które są wyznaczone w bankach.

Przelew ekspresowy – przelew, który idzie przez internet najszybciej

Poza tradycyjnymi przelewami, o których była mowa wyżej można jeszcze zdecydować się na przelew ekspresowy międzybankowy, który realizowany jest w czasie rzeczywistym. Przelewy te są doskonałym rozwiązaniem dla wszystkich, którzy potrzebują nagłego przesłania pieniędzy. Ta forma wiąże się jednak z koniecznością uiszczenia dodatkowej dopłaty zazwyczaj w granicach 5 złotych za jedną transakcję.