Jak założyć konto przez Internet bez kuriera?

konto przez internetDwa banki wprowadziły możliwość prawdziwie internetowego, bezkontaktowego zakładania konta. W mBanku i Meritum klienci, dzięki ekspresowym przelewom internetowym, które potwierdzają tożsamość klienta, mogą założyć ROR za pomocą „klików” – bez odwiedzania oddziału banku a nawet wizyty kuriera.

Oczywiście, usługa dostępna jest jedynie dla klientów, którzy już posiadają konto w innym banku. Bo właśnie z tego konta muszą, w celu weryfikacji danych, wykonać e-przelew na 1 zł. Konstrukcja e-przelewu jest bardzo prosta. Przelew z konta w banku A trafia do firmy pośredniczącej (ma ona konta we wszystkich bankach). I właśnie ta firma przekazuje do banku-adresata, niemal natychmiast, wszystkie informacje o przelewie oraz przelaną kwotę. Dzięki systemowi przelewów wewnątrzbankowych cały proces omija sesje ELIXIR, i dzieje się niemal w czasie rzeczywistym – od zlecenia przelewu do jego zaksięgowania mija najwyżej kilkanaście minut.

Jak to działa? Składając wniosek o otwarcie konta pod koniec całej procedury klient klika w ikonkę banku, w którym ma już konto. Zostaje przeniesiony na stronę logowania, po zalogowaniu otwiera się mu formularz przelewu o wartości złotego. Przelew, po zaakceptowaniu, zostaje zrealizowany w ciągu – maksymalnie – kwadransa. Dzięki gotowemu formularzowi wyeliminowane zostają pomyłki klienta. Z doświadczeń banków, które wprowadziły taką właśnie procedurę otwierania kont wynika, że klientom to uproszczenie się podoba.

Nie jest to oczywiście metoda całkowicie w polskim systemie bankowości nowa. Weryfikację poprzez tradycyjny przelew bankowy banki stosowały już np. przy zdalnym otwieraniu lokat – taką opcję oferowały m.in. FM Bank, BOŚ, Bank Pocztowy czy Alior. Przez Meritum i mBankiem konta w uproszczonej procedurze (choć nie w czasie niemal rzeczywistym) otwierały również inne banki – pierwszy z taką ofertą wystartował BOŚ (wiosna 2011 roku), potem Alior i Alior Sync. W tym ostatnim ok. 80 proc. rachunków zostało otworzonych właśnie w uproszczonej internetowej procedurze.

Oczywiście, niekiedy okazuje się, że weryfikacja online jest niemożliwa. Najczęstszy powód? Niejednolite standardy bankowe co do adresu klienta. Niektóre banki wymagają adresu zameldowania, inne – adresu zamieszkania. Tymczasem w uproszczonej procedurze dane muszą się zgadzać co do joty. Jeśli się nie zgadzają, pieniądze wracają do klienta wraz z odmową otwarcia rachunku.

Z danych przekazywanych przez banki wynika, że klienci doceniają wygodę i prostotę całej operacji. Dość powiedzieć, że w BGŻ Optima (można w nim otwierać wyłącznie rachunki oszczędnościowe) konta w uproszczonej procedurze przez rok otworzyło 70 tysięcy klientów, a wartość depozytów wyniosła 3 mld zł. Tymczasem bank zakładał, że przez dwa lata ściągnie 100 tys. klientów i 2 mld zł depozytów.

Według danych Związku Banków Polskich konta z dostępem do bankowości internetowej ma 19,8 mln Polaków. Aktywnie korzysta z tego rozwiązania 11 mln osób.

2 komentarze to “Jak założyć konto przez Internet bez kuriera?”

  1. Michał Kwiecień 23, 2014 at 1:42 pm Permalink

    bardzo jestem zadowolony z waszego banku i chciał bym spróbować sam

    • tenjeden Kwiecień 23, 2014 at 1:42 pm Permalink

      Najszybciej konto bez kuriera można założyć online, poprzez przelew z innego konta bankowego.

Dodaj komentarz